İpek Halı Alan Yerler

İpek Halı Alan Yerler

Kocaeli ilinin Körfez ilçesine Bağlı Hereke’de Asırlardır süre gelen kilim ve halı tezgahları herekede bulunan her evin baş kösesinde mutlaka Bulunmaktadır. kendi evlerinde hereke yöresinde özgü halı ve kilim dokuyan Daha Buluğa ermemiş kızlarımızdan Torun Torba Sahibi olmuş Teyzelerimize kadar kadar tüm hereke halkı bir dönem Geçim Kaynağı Olarak Halı ve kilim dokumayı seçmişlerdir.
Günümüzde Bu durum artık yerine İnternet üzerinden Online para kazanmaya Çalışmak daha cazip geldiğinden kızlarımızın artık halı ve kilim dokuma merakı hevesi eskisi kadar kalmamıştır. Bu sebeple 1960 li yıllarda Dokunmuş hereke halıları Şuan bile değerini Hiç Kaybetmemiş ve yenilerinin üretimi’de az olduğu için Fiyatları Herkesin sıfır olarak alamayacakları kadar pahalı olmaktadır.

    HEREKE HALI ALANLAR

 
    Bu ve buna benzer bir sürü sebepten insanlar artık o 60 lı 70 li yıllarda Dokunmuş gerçek ev kızlarının ve ev hanımlarının gecesini gündüzüne katarak dokudukları Halıları ikinci el olarak alıp kullanmaya başlamışlardır. İkinci el diyoruz Ama O halılar kim bilir Kaç ailenin evlerini süslemişlerdir. İkinci el olarak satılması bile Satan Kişiye hayli Kazanç Getirmiştir. Bazı insanlar bu işi ticarete dökmek istedikleri için Halıların Maddi değerini Düşürmeye Başladılar. Halılar  başlıkları altında Binlerce internet sitesi ve binlerce halı sarrafı piyasada hereke halılarını toplayarak hereke Halı Alanlar Sektörü oluşturdular. Merakla incelediğim bu konuyu araştırdığımda  Topladıkları bu hereke halılarını Dükkanlarda ve kapalı çarşıda meraklılarına satmaya çalıştıklarını gördüm. Yok Pahasına alınıp satılsalar bile maddi değerini çok az yıpratılmış Fakat Manevi değeri Hiç Düşmeyecek gibi Görünüyor. Aşağıda size evinize bulunan hereke Halılarını Eğer satmayı düşünüyor iseniz Arayıp Satabileceğiniz Hatta Satın Almak istiyor iseniz Satın alabilmek için Arayabileceğiniz Bir Kaç Telefon numarası eklemeyi düşünüyorum Ancak Bu bilginin işe yarayan bir makale olup Olmadığını Bilmek için Siz değerli ziyaretçilerimizin Bir mesaj Bırakmasını rica ediyorum

Share this content:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Mesaj Yazın
Call Now ButtonŞimdi Arayın